Вирощування кратома

Виростити кратом дуже складно, але можливо. Принаймні, якщо є бажання, варто спробувати. Але одразу врахуйте, що український клімат — не найкращі умови для таких експериментів.

Дерево кратом росте в Південно-Східній Азії: Таїланді, Індонезії, Малайзії. Місцеві жителі близько 1000 років заварюють його листочки і вживають кратом, як етнічний чай.

Труднощі вирощування кратома

Український клімат — головна перешкода. Справа в тому, що кратом росте в екваторіальних лісах, а значить там завжди тепло, висока вологість, велика кількість сонця… Крім того, кратом — це досить велике дерево. Його висота може досягати понад 25 метрів, а обхват стовбура — 90 см.

Так, багато хто чув і бачив новини про те, що українські аграрії вирощують у своїх теплицях апельсини, лимони, ківі… Ці рослини, безперечно, є екзотикою для нашого регіону. Але не тільки тепличні умови дають змогу досягти результату, важливо те, що ці сорти були районовані вченими та вже частково адаптовані під наш клімат. А ось з кратомом таких операцій не робили, це просто величезне дерево, яке росте в глухих джунглях і поки що не викликає інтересу у селекціонерів.

Способи вирощування

Кратом, як і інші дерева, можна вирощувати з насіння або з живців. Принцип таких підходів не дуже відрізняється від вирощування, наприклад, яблуні. А у разі насіння навіть простіше, адже не потрібна стратифікація.

Вирощування з живця

Дістати саджанці та живці кратома дуже складно. Садові центри та ботанічні сади не цікавляться цією культурою. Тому є 2 варіанти — шукати серед таких самих любителів кратома або замовляти з Азії. Але з огляду на час доставки, навряд чи, живці можуть витримати такий довгий шлях. Втім, цілком реально довезти їх, якщо ви чи ваші знайомі летітимуть з Азії та привезуть рослину буквально за пару днів.

Процес вирощування кратома з живця досить простий:
– Виберіть молоді, але розвинуті пагони;
– Видаліть половину листя на нижній частині живця і обріжте його край під гострим кутом;
– замочіть край у спеціальному коренеутворювачі (продається у садових центрах);
– занурте кінець живця у воду чи горщик з вологим поживним ґрунтом, під яким влаштований дренаж.
Якщо вам пощастить і живець пустить коріння, то після нього можна посадити у великий вазон, об’єм якого збільшують по мірі зростання дерева.

Вирощування з насіння

Звучить дивно, але навіть при вирощуванні з насіння критично важлива його свіжість. Чим менше часу пройде від збирання насіння до його посадки, тим краще. Тому потрібно обирати найбільш свіже насіння та максимально швидку доставку. Або знову ж таки — привезти самому.

Для пророщування насіння потрібен вологий родючий грунт, багатий азотом. Насіння сіють у ящики з хорошим дренажем, що перешкоджає застою води та утворенню грибків. Спочатку рослині не потрібно багато світла, але потім її ставлять ближче до сонячних променів. Для створення ефекту тропіків роблять невелике накриття на кшталт парника. Щоб не допустити розвиток грибків, цю тепличку потрібно провітрювати.

Схожість насіння досить невелика, тому можна посіяти навіть сотню, щоб у найкращому разі проросли 1-2 десятки. І лише кілька із них зможуть дорости до повноцінних саджанців. Потім їх розсаджують в окремі горщики.

Скільки росте кратом?

Влітку горщики з розвиненими саджанцями можна виносити на вулицю, але в інші сезони — їх тримають виключно в зимових садах або опалювальних приміщеннях. Крім того, варто подбати про захисні обробки інсектицидами та фунгіцидами проти шкідників і хвороб. Ну і звичайно, потрібно по максимуму намагатися створити умови тропіків, типового середовища кратома. Тільки завдяки цілому комплексу факторів можна домогтися того, що через кілька років ваше дерево почне приносити плоди, тобто листя, в якому й прихована уся користь кратома.

Але, знову ж таки, вирощування кратому в наших умовах це дуже непросте завдання. Краще розглядати його як хобі, як цікавий експеримент, отримуючи задоволення від процесу, а не чекаючи гарантованого результату