ВООЗ відхилила можливість міжнародної заборони кратому

Кратом легальний в Україні та в переважній більшості країн світу. Але в деяких місцях він все ж заборонений. Оскільки немає єдиного бачення ситуації, тому так важливо було почути обгрунтоване рішення науковців ВООЗ.
Експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я вивчали вплив кратома на фізичний і ментальний стан людини. Результатом наукових дослідів стало рішення не запроваджувати міжнародну заборону цієї рослини. Якщо вас цікавить більш детальний аналіз ситуації — запрошуємо ознайомитися зі статтею.

Можливість заборони і голосування

В колі любителів кратому існували деякі побоювання. Був ризик, що виконавчий комітет ВООЗ з наркотичної залежності (ECDD) зробить один з можливих кроків:

  1. Встановлення міжнародного контролю над кратомом, що рекламується, як натуральний болезаспокійливий засіб — більш безпечна альтернатива рецептурним опіоїдам.
  2. Рекомендувати ще одні тривалі дослідження для проведення критичної перевірки.

Але 11 проти 1 члена ECDD проголосували за те, щоб не запроваджувати суворий контроль. Навіть більше, учасники знайшли замало доказів того, що кратом на даний момент вимагає більш глибокого критичного огляду. Вони вирішили протягом наступних двох-трьох років просто продовжити моніторинг даних про вплив кратома на здоров’я.

Захист кратома

Рішення комітету було засновано на науковому аналізі ризику залежності, потенціалу зловживання та терапевтичного застосування кратома.

При цьому захисники також відзначили той факт, що близько 80 000 осіб подали коментарі до комісії, поділившись своїми поглядами та досвідом використання цієї рослини. Ось декілька цитат зі звіту ECDD:

– “Люди повідомляють, що успішно використовують кратом для самолікування різних розладів та станів, включаючи біль, опіоїдну абстиненцію, опіоїдний розлад, тривогу та депресію”.
“Комітет розглянув інформацію щодо традиційного використання кратому та досліджень його можливого застосування в медицині. Комітет дійшов висновку, що немає достатніх доказів, щоб рекомендувати критичний огляд кратому”.

При цьому комісія заявила, що рекомендує аби кратом “перебував під наглядом Секретаріату ВООЗ”, як це було з 2020 року.

Оцінка ситуації в США

Своє бачення висловив Мак Хеддоу — старший науковий співробітник з питань державної політики Американської Асоціації Кратома (American Kratom Association). Він розповів, що це “загалом відмінний результат для науки”. Пан Хеддоу сподівається, що дане рішення підштовхне американське Управління продовольства і медикаментів (FDA) до запровадження позитивних регулятивних заходів.

Він каже, що велика проблема з кратомом у США — погано регульований ринок: “FDA сидить склавши руки і це дає можливість недобросовісним продавцям домішувати в кратомну продукцію небезпечні речовини: фентаніл, героїн та морфін”.

На даний час кратом не внесений до федерального Закону про контрольовані речовини та в міжнародні договори про наркотики, учасником яких є США. В FDA розглядали можливість введення обмежень на цю речовину, але зіткнулися з опором і наразі не можуть цього зробити.

Деякі захисники кратому підозрювали, що оскільки агентство не ввело заборону на кратом усередині країни, воно використає конвенцію ВООЗ, як можливість домогтися запровадження заборони на міжнародному рівні (відповідно і США буде змушена підкоритися).

Але у жовтні двопартійний та двопалатний дует законодавців Конгресу надіслав листа секретареві МОЗ та соціальних служб США і послу країни в ООН. У зверненні чиновників закликали протистояти спробам накласти міжнародну заборону на кратом.

За словами законодавців, протягом останніх років федеральні агенції постійно поверталися до обговорення питання про включення кратому до списку заборонених речовин. Але “не було отримано переконливих доказів, які б виправдовували голосування США на користь міжнародного контролю за цією речовиною”.

Крім того, Комітет з асигнувань Палати представників влітку затвердив звіт до закону про витрати. В ньому сказано, що федеральні агенції охорони здоров’я “зробили свій внесок у подальше розуміння впливу на здоров’я картому (включаючи сполуки, що входять до його складу, мітрагінін і 7-гідроксимітрагінін)”.

Комітету відомо про потенційно перспективні результати застосування кратома для пацієнтів з гострим і хронічним болем. Вони знають, що люди обирають кратом, бо шукають більш безпечні альтернативи потенційно смертельно небезпечним рецептурним опіоїдам, що іноді викликають звикання. Крім того, Комітет знає, що кратом успішно використовують для лікування розладів, пов’язаних з вживанням опіоїдів.

Висновки

Комісія ВООЗ доручила міністру охорони здоров’я та соціальних служб продовжувати утримуватись від рекомендацій про включення кратому до 1-го списку “Контрольованих речовин”.

Нагадаємо, що наприкінці 2020 року Агентство з досліджень та якості охорони здоров’я (AHRQ) звернулося до громадськості з проханням допомогти визначити дослідження, в яких конкретно розглядаються ризики та переваги канабіноїдів і кратома.

В рамках цього публічного запиту Центри з контролю та профілактики захворювань (CDC) отримали понад тисячу коментарів щодо кратому.
Одним словом робота постійно триває, але поки все свідчить про те, що кратом має повне право на легальне використання і не несе загрози. Звісно, якщо з розумом підходити до цієї рослини.

Post navigation