4 причини використання кратома. Що каже наука?

Незважаючи на те, що кратом приймають мільйони людей по всьому світу, повноцінних наукових досліджень його дії на організм людини поки що недостатньо. І кожна серйозна публікація про ефект кратома для здоров’я та його шкоду чи користь варта уваги. Пропонуємо стислий переказ однієї з таких публікацій, випущеної для медпрацівників у США.

Кратом (Mitragyna speciosa) – рослина з Південно-Східної Азії, де її століттями застосовували як м’який стимулятор та ліки від різних захворювань. Останніми роками, коли кратом став популярним на Заході, федеральна влада США криміналізувала його в деяких штатах та містах. Зроблено це було з міркувань безпеки під впливом ЗМІ й без належних клінічних досліджень.

Однак кількість наукової літератури про кратом, яка рецензується, збільшується, хоча важливою прогалиною все ще залишаються дослідження впливу кратома в поєднанні з фізіологічно активними речовинами й ліками. Пам’ятаючи про ці застереження, ми представляємо огляд наукових даних про цю рослину, призначений насамперед медпрацівникам та їх пацієнтам.

Обсерваційні дослідження на основі відгуків про кратом

Нинішнє розуміння впливу кратома на людину ґрунтується на обсерваційних дослідженнях, у тому числі з використанням опитувань та онлайн-звітів. На відміну від Південно-Східної Азії, де кратом уживають переважно чоловіки, на Заході, зокрема в США, майже половина споживачів кратома – жінки.

Більшість західних споживачів – люди середнього віку, із середнім доходом, європеоїдної раси, із вищою освітою та з приватною страховкою. Мотивації пити чай із кратома на Заході, як правило, аналогічні мотиваціям його застосування в Південно-Східній Азії. Вони включають потребу в поліпшенні здоров’я, відчутті добробуту та підвищенні продуктивності праці.

Уважається, що регулярне вживання кратома дає бажаний результат. Також ефект уживання кратома включає полегшення різних симптомів, таких як біль і занепокоєння, даючи можливість при цьому жити повноцінним життям та виконувати повсякденні обов’язки.

Читайте також: Мотиви регулярного використання кратома в Малайзії

1. Збільшення енергії та зростання концентрації уваги

У Південно-Східній Азії кратом використовують для підвищення продуктивності праці та рівня фізичної працездатності. Серед споживачів переважають робітники-чоловіки, зайняті в сільському господарстві. Жування листя кратома під час роботи на полях – частина місцевої культури протягом століть.

Декілька досліджень, проведених, зокрема, у Малайзії із залученням 293 і 136 респондентів, показали, що основний мотив приймання кратома – необхідність зменшити біль та втому під час роботи, а також потреба працювати з більшою продуктивністю й енергією.

На Заході кратом також використовують для поліпшення професійних якостей за аналогією зі звичайною кавою. Три онлайн-опитування (сукупно понад 16 000 респондентів) виявили такі мотиви вживання кратома, як потреба збільшити енергію та підвищити рівень концентрації уваги. Аналіз в соцмережах мотивацій споживачів кратома виявив аналогічні аргументи.

Таким чином, клінічні, наукові та етнографічні звіти, що охоплюють період із 1930 до 2017 року, показують поліпшення, підтримання та нормалізацію робочих можливостей під час приймання кратома.

2. Поліпшення настрою та психічного здоров’я

Значна частина споживачів повідомляє про приймання кратома для поліпшення настрою або симптомів, пов’язаних із психічним здоров’ям. За результатами масштабного опитування в Південно-Східній Азії вдалося виявити, що приймання кратома допомагає «відчувати себе краще» та «впоратися з проблемами». В іншому опитуванні – на Заході – 22% із 2867 нинішніх та 157 колишніх споживачів кратома повідомили про використання його для полегшення симптомів тривожності, посттравматичного стресового розладу чи депресії.

У ще одному опитуванні 8049 респондентів у США 66% приймали кратом для нормалізації емоційних чи психічних станів. Інше опитування, проведене серед 6150 споживачів, показало, що 14,5% приймали кратом для лікування занепокоєння, 8,83% – для подолання депресії та 1,4% – для лікування безсоння. І, нарешті, ще одне опитування 2798 споживачів кратома показало, що для 67% та 65% із них мотив приймання кратома – відповідно прагнення подолати депресію та тривожність.

Огляд результатів 13 рецензованих досліджень у Південно-Східній Азії та США, присвячених кратому та психічному здоров’ю, підтвердив, що багато хто приймає його для поліпшення настрою та як анксіолітик. Повідомляється, що стимулювальний ефект у низьких дозах піднімає настрій, а вищі дози викликають розслаблення, що зменшує занепокоєння.

Є також попередні дані про емпатогенний ефект кратома. Згідно з гіпотезою авторів кратом може підвищувати рівень товариськості не тільки за рахунок зниження тривожності, але додатково за рахунок власного ефекту.

3. Полегшення та подолання болю

Знеболювальний ефект кратома давно використовується медициною в Південно-Східній Азії. Дослідження, проведене серед 562 респондентів у Малайзії, показало, що основна причина вживання кратома – необхідність полегшення болю. Результати масштабних онлайн-опитувань у США теж показують, що найпоширеніша причина приймання кратома – та сама.

У дослідженні Pain News Network (2017) вивчалися болючі відчуття, із якими люди справлялися за допомогою кратома. Найпоширенішими були біль у спині/хребті, за чим ідуть слідом гострий біль від травми, фіброміалгія (хронічний м’язово-скелетний біль), мігрень або головний біль, а також ревматоїдний артрит.

Інші больові стани, які люди лікували кратомом, включали розсіяний склероз, невропатію, остеоартрит, запалення кишечника, вовчак та інші аутоімунні захворювання, комплексний регіональний больовий синдром, синдром Елерса-Данлоса, невралгію трійчастого нерва та рак. При цьому більше ніж 90% респондентів зазначили, що кратом «дуже ефективний» під час лікування болю або стану здоров’я, а приблизно 7% повідомили, що він «дещо ефективний».

На додаток до даних обсерваційних досліджень результати нещодавнього подвійного сліпого рандомізованого плацебо-контрольованого дослідження показали, що кратом значно підвищує толерантність до гострого болю. Це було виміряно в лабораторії за допомогою холодової пресорної проби у вибірці з 26 чоловіків, які вживають кратом.

4. Заміщення небажаних речовин та зниження рівня заподіяної ними шкоди

Поточні дослідження відповідають описам приймання кратома в Південно-Східній Азії в 19-му столітті й показують, що його успішно застосовують для зниження рівня шкоди або для самолікування в разі відміни приймання опіоїдів. Кратом застосовують у тому числі як коротко- або довгостроковий замінник опіоїдів. При цьому важливо, що він може бути доступний людям, які не мають доступу до лікування або не довіряють медпрацівникам. Це забезпечує можливість самолікування ширшому колу людей.

Вибірка зі 136 споживачів кратома (99% чоловіків; середній вік – 38,7 років) у районі Малайзії, відомому поширеним вживанням кратома, показала, що 90% респондентів використовували кратом як замінник опіоїдів, а 84% зазначили, що кратом допомагає впоратися в разі відміни приймання опіоїдів. В іншому опитуванні, проведеному в Малайзії серед 293 чоловіків, які регулярно приймають кратом (працівники фізичної праці; середній вік – 28 років), 15% зазначили, що використали його, щоб зменшити або усунути пристрасть до заборонених речовин, таких як опіоїди або канабіс, а також для полегшення симптомів відміни опіоїдів.

Кратом використовують у Південно-Східній Азії для самолікування як заміну амфетамінів та алкоголю, а в США – для самолікування алкогольної залежності. Ці дані збігаються з попередніми даними у фармакологічній літературі про терапевтичний потенціал кратома в разі зловживання алкоголем.

У США результати 5 інтернет-опитувань більш ніж 20 тисяч споживачів кратома та опитування понад 500 осіб, які проходять лікування від розладів, пов’язаних з уживанням опіоїдів, показали, що багато хто використовує кратом як альтернативу опіоїдам. В одному з опитувань майже половина з 8049 респондентів зазначили, що кратом дає можливість скоротити або припинити вживання опіоїдів. 10% із 3017 респондентів іншого опитування приймали кратом, щоб скоротити частоту вживання опіоїдів та/або полегшити синдром відміни їх. Із тих, хто приймав кратом замість опіоїдів, 90% зазначили, що це допомогло знизити рівень болю, скоротити частоту вживання опіоїдів та полегшити синдром відміни.

Аналіз 170 історій уживання кратома за 12-місячний період (2004-2005 рр.) в одній із західних інтернет-аптек показав, що переважна більшість споживачів купують кратом для лікування синдрому відміни опіоїдів. Крім того, у дослідженні на одному з тематичних інтернет-форумів у США більше ніж 10% із 161 респондента повідомило про приймання кратома для зниження частоти або для утримання від приймання небажаної чи шкідливої речовини. Аналіз інформації із соцмереж також показує, що приймання кратома широко поширено для заміни опіоїдів.

Важливо, що кратом як замінник опіоїдів може поліпшити соціальні, сімейні й професійні взаємодії та поведінку. Як і любителі кави, споживачі кратома часто вживають його в компанії інших людей, зміцнюючи соціальні зв’язки. А тривале щоденне вживання опіоїдів може призвести до самоізоляції, адже цей наркотик, на відміну від кратома, сприяє швидкій інтенсивній ейфорії. Лише 2% із 6135 споживачів кратома в онлайн-опитуванні Pain News Network (2017) відповіли «так» на запитання «Чи можете ви отримати кайф від приймання кратома?»

Докладніше про наукові дослідження кратома ви зможете ознайомитись у наших подальших публікаціях.