Чи може Кратом (Mitragyna speciosa) полегшити біль при COVID-19? Дослідження конкретного випадку.

Серед симптомів COVID-19: лихоманка, загальне нездужання, ниючий біль, біль у м’язах, втома і головний біль можуть впливати на якість життя пацієнтів навіть після закінчення гострої фази інфекції і можуть довго не припинятися. Поточне лікування цих симптомів, в тому числі тому, що пацієнти з COVID-19 просили не використовувати нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), особливо ібупрофен, часто буває незадовільним. Серед перерахованих вище симптомів нездужання і втома найбільш важко піддаються лікуванню. У цьому звіті про випадок ми описуємо застосування кратому (Mitragyna speciosa) пацієнтом з підтвердженою інфекцією COVID-19. Ми спостерігали швидке і тривале полегшення перерахованих вище симптомів.

Довідкова інформація

Вірусні інфекції, включаючи поточну пандемію COVID-19, часто супроводжуються лихоманкою, загальним нездужанням, болем і ломотою. Серед них зазвичай відзначаються: лихоманка (98%), кашель (76%), задишка (55%), біль у м’язах або втома (44%), головний біль (8%) і кровохаркання (5%). Таким чином, ці інфекції, навіть в більш легких і не загрожуючих життю формах, можуть істотно впливати на якість життя. Серед різних особливостей інфекції COVID-19 викликає стурбованість застосування нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), зокрема ібупрофену, який, як спочатку здавалося, погіршує перебіг хвороби, хоча подальші дослідження спростували це побоювання. Як наслідок, кілька регуляторних органів, включаючи Європейське агентство з лікарських засобів (EMA), спочатку висловили стурбованість з приводу його застосування, оскільки він може позбавити пацієнтів ефективного засобу для лікування лихоманки і болю, за винятком парацетамолу / ацетамінофену. Дискусія про безпеку НПЗП досі залишається відкритою. На початку пандемії була висунута гіпотеза про те, що ібупрофен підвищує ризик важких небажаних явищ у пацієнтів з COVID-19, і було висловлено припущення про зв’язок між НПЗП і підвищенням рівня рецепторів ангіотензин-перетворюючого ферменту. Крім того, Мікаллеф і ін. повідомили, що деякі доклінічні дані, такі як імуномодулюючі ефекти або зниження ефективності антибіотиків, підтверджують можливий зв’язок між НПЗП і ускладненнями у пацієнтів з COVID-19. Однак дані про застосування НПЗП в COVID-19 все ще суперечливі. Так, деякі автори припускають, що при COVID-19 слід уникати застосування НПЗП, а інші повідомляють, що застосування НПЗП асоціюється з гіршими наслідками. У той же час інші автори підкреслювали, що дані про погіршення симптомів COVID-19 під дією ібупрофену відсутні, або лише пропонували проявляти обережність при його призначенні.

На сьогоднішній день можна сказати, що не існує однозначної точки зору, і спірне застосування НПЗП при COVID-19 як і раніше обговорюється, при цьому недавно було отримано позитивний висновок про ібупрофен при захворюванні COVID-19. Як наслідок, у другому кварталі 2020 року відбулося падіння продажів ібупрофену (за даними Glaxo Smith Kline-GSK). З огляду на тягар, який інфекція COVID-19 накладає на населення планети (як в гострій фазі, так і в так званому “довгому COVID”), ми порахували важливим розглянути інші методи лікування, які могли б розширити наш фармацевтичний арсенал і полегшити симптоми інфекції.

В даному звіті ми описуємо застосування кратома (Mitragyna speciosa), рослини, що використовується в традиційній медицині Південно-Східної Азії для лікування опіоїдної залежності та абстиненції, психічних розладів (наприклад, тривоги і депресії), хронічного болю, а також для успішного полегшення симптомів, пов’язаних з COVID-19. Кратом містить більше 40 алкалоїдів, хоча більшість його фармакологічних властивостей пов’язано з двома активними сполуками: мітрагінін і його метаболітом 7-гідроксімітрагініном. Повідомляється, що кратом володіє опіоїдними і не-опіоїдними ефектами. У традиційних умовах в Малайзії і Таїланді сільські жителі використовують кратом як засіб для лікування поширених захворювань, і практика / традиція споживання кратому, схоже, не викликає яких-небудь значних проблем зі здоров’ям.

Результати декількох анонімних онлайн-опитувань показали, що використання продуктів з кратому може бути корисним для самолікування гострого і хронічного болю, і насправді, за власними повідомленнями, його вживання пов’язане лише з невеликою кількістю побічних ефектів. Результати недавнього клінічного дослідження підтвердили знеболюючі властивості кратому у здорових добровольців протягом 2 годин при середній концентрації мітрагініну в крові на рівні 2 000 нг/мл. Ці результати дозволяють припустити, що кратом може використовуватися в якості рослинного анальгетика центральної дії.

Незважаючи на те, що кратом, як повідомляється, є безпечною заміною опіоїдів при самостійному лікуванні болю, залежно та абстиненції, він не вільний від несприятливих ефектів і ризиків. Повідомлялося про залежність від кратома при тривалому вживанні продукту у великих кількостях, а при різкій відміні можуть розвинутися такі негативні ефекти, як проблеми зі сном, пригнічений настрій, діарея і грипоподібні симптоми, включаючи біль у м’язах і суглобах. Смертельні випадки, пов’язані з кратомом, рідкісні, і результати розтину показують, що в таких випадках кратом вживався одночасно із забороненими речовинами або антидепресантами, а не з кратомом як таким, або у споживача було основне захворювання. До сих пір не було повідомлень про випадки передозування кратому зі смертельними наслідками.

Однак ми знаємо, що існує брак надійних даних про ефективність кратому у людей. Наскільки нам відомо, є тільки одне рандомізоване контрольоване дослідження, яке підтвердило б терапевтичний потенціал кратому при болю. Велика частина наявної на сьогоднішній день інформації – це результати опитувань і ретроспективних досліджень, в яких користувачі стверджують про ефективність кратому в лікуванні гострого і хронічного болю різної етіології. Іншими захворюваннями, при яких кратом, мабуть, корисний, є головний біль, болі в спині, шиї і м’язах, фіброміалгія, артрит (у тому числі аутоімунний, наприклад, ревматоїдний артрит), аутоімунні захворювання, наприклад, розсіяний склероз, і інші тяжкі стани, такі як рак і хронічні запальні захворювання. Тому деякі автори припускають, що кратом грає певну роль в центральній нервовій системі (ЦНС), а також як протизапальний засіб, м’язовий релаксант.

Незважаючи на потенційну терапевтичну користь, кратом має і серйозні побічні ефекти, які слід завжди враховувати, пропонуючи або тільки розглядаючи можливість лікування кратомом. Серед найбільш серйозних побічних ефектів були описані кратомно-асоційований гепатит, судоми і кома, гіпогонадизм, гіпотиреоз, задня оборотна лейкоенцефалопатія, смертельні випадки і передозування. Важливо, однак, підкреслити, що більшість цих подій було описано в основному в США і Європі (де кратом з’явився недавно), причому більшість повідомлень про смертельні випадки пов’язано з присутністю інших речовин, таких як бензодіазепіни, опіоїди, антидепресанти або антипсихотичні засоби, алкоголь або інші речовини, наприклад, Datura stramonium, канабіноїди, амфетаміни, і інші забруднюючі речовини, такі як о-десметілтрамадол.

Однак з’являється все більше доказів того, що кратом більш безпечний, якщо вживати його в чистому вигляді або у вигляді завареного трав’яного відвару в невеликих дозах і протягом обмеженого періоду часу. Слід уникати вживання великої кількості (більше 15 грамів на дозу) і високої частоти (більше 3 разів на день протягом тривалого періоду часу) через ризик розвитку залежності. Як в західних, включаючи випадки неонатального абстинентного синдрому, так і в східних країнах було зареєстровано кілька випадків, коли люди, які вживали кратом протягом тривалого часу, відчували як фізичні (наприклад, запор), так і психологічні (наприклад, занепокоєння) симптоми абстиненції. Зовсім недавно Мюллер та ін. опублікували статтю, в якій людина, самостійно призначила собі кратом для лікування болю, пацієнт повідомив про необхідність збільшення дозування і, в кінцевому підсумку, про розвиток залежності.

З огляду на суперечливі дані і недолік рандомізованих контрольних досліджень, баланс між користю і ризиком кратому поки не ясний, але деякі дані свідчать про те, що кратом може викликати менше проблем у порівнянні з опіоїдами. Також ретроспективні дані показали, що кратом знижує поширеність побічних ефектів опіоїдів у споживачів і серед споживачів заборонених опіоїдів.

ЗВІТ ПРО ВИПАДОК

Опис випадку

Об’єктом даного звіту є 29-річний чоловік, громадянин США палестинського походження, який працює повний робочий день техніком по біомедичним дослідженням. Його історія хвороби нічим не примітна, за винятком того, що в віці 16 років у нього був діагностований виразковий коліт і первинний склерозуючий холангіт. З тих пір він успішно лікувався мезаламіном (1,2 г, 2 рази на день), азатіоприном (50 мг, 3 рази на день) і урсідіолом (300 мг, 2 рази на день). Випробуваний вів активний спосіб життя і займався різними видами спорту, включаючи біг, важку атлетику, баскетбол і бейсбол. Суб’єкт заперечує куріння або вживання алкоголю, опіоїдів або заборонених препаратів. 22 квітня 2020 року батькові випробуваного, який живе в одному будинку з ним був поставлений діагноз COVID-19.

25 квітня пацієнт почав відчувати загальне нездужання і втому. Протягом наступних 24 годин симптоми погіршилися і стали включати сильну втому і слабкість, втрату апетиту, невеликий сухий кашель, ломоту в тілі, біль у м’язах, втрату смаку та нюху, біль в горлі і лихоманку. Потім пацієнт був оглянутий лікарем загальної практики. Життєво важливі показники на момент огляду: тиск 110/72, пульс 97 уд / хв, дихання 14 в хвилину, насичення киснем 98%, температура тіла 101,7 ° F. У пацієнта був взятий мазок з носоглотки, проведено тест RT-PCR в реальному часі, який підтвердив діагноз COVID-19. У відповідності зі стандартами медичної практики пацієнту було наказано провести самоізоляцію і почати 5-денний курс азитроміцину (250 мг, щодня), а також приймати 1 г парацетамолу (ацетамінофен) кожні 6 год для зняття болю і лихоманки. Незважаючи на гарне дотримання рекомендованого лікування, симптоми, крім лихоманки, не поліпшувалися, пацієнт почав відчувати себе пригніченим, демотивованим, став проводити тривалий час в ліжку, відчував постійну генералізовану міалгію і біль в опорно-руховому апараті. Він описав біль як постійний і відносно сильний (7 балів за шкалою 1-10). Через цей дискомфорт через 4 дні пацієнт вирішив вжити кратом для полегшення симптомів. За словами пацієнта, він пробував пити кратом за 14 місяців до зараження COVID-19. Він вживав кратом не регулярно (не більше 4-5 разів в цілому) як когнітивний підсилювач, а не для самолікування болю.

Лікування

Пацієнт вирішив прийняти 2,5 г зеленого кратома (у вигляді подрібненого порошку листя, заваренного окропом). Продукт був куплений в місцевому магазині в квітні 2020 року. Через 30 хв він помітив значне полегшення інтенсивності фізичних симптомів (в основному болю і втоми), а через 60 хв відчув легку ейфорію і благополуччя, це тривало близько 5 годин. Через 6 годин після прийому, дію кратома ослабла, і пацієнт прийняв ще одну дозу . Він вживав кратом тричі на день безперервно протягом 3 днів (всього 9 доз по 2,75 г) зі значною користю для здоров’я.

Результат

При прохання оцінити поліпшення від 0 до 100% симптомів від COVID-19, пацієнт оцінив їх так: втома і слабкість (80% поліпшення), стомлюваність (70% поліпшення), болі в тілі (80% поліпшення), м’язові болі (90% поліпшення , “набагато краще, ніж парацетамол / ацетамінофен”). Кратом не впливав на: жар, кашель або біль у горлі. Пацієнт також заявив: “У мене не було тривоги або будь-яких психологічних симптомів. Мені кратом в основному давав поліпшення фізичної реакції”. “Він також підвищив мій настрій і змусив мене відчувати себе менш нещасним, до такої міри, що я зміг встати з ліжка, прийняти душ, переглянути робочу пошту, не відчуваючи себе повністю виснаженим”; “Кратом допоміг мені більше, ніж антибіотик”; “Я став краще спати, по суті, я відразу заснув. Без кратома сон був не дуже приємним, з кратомом менше пробуджень, близько 6 годин”. Протягом наступних 2 тижнів симптоми пацієнта поступово ослаблювалися.13 травня був проведений огляд лікарем і повторний аналіз мазка, який виявився негативним на COVID-19. Пацієнт зміг закінчити карантин і повернутися на роботу на початку червня. В подальшому інтерв’ю з нами пацієнт повідомив, що не відчував ніяких побічних ефектів від вживання кратома, за винятком дуже неприємного смаку при ковтанні. Пацієнт також зміг відразу припинити вживання кратома без будь-яких ознак фізичного або психологічного синдрому відміни. Пацієнт також повідомив нам, що у нього залишилося небагато продукту кратома, який він приймав, і він погодився надати нам зразок для хімічного аналізу.

Аналіз зразка кратома

Було проведено встановлений метод кількісної рідинної хромато-мас-спектрометрії та встановлено, що зразок, отриманий від пацієнта, є кратомом через присутність мітрагініну (102 мг / г порошку кратома) і 7-гідроксімітрагініну (0,8 мг / г порошку кратома) . Екстрагований зразок кратома був проаналізований на наявність 13 опіоїдів і 8 бензодіазепінів шляхом порівняння хроматограмм з хроматограму еталонних сумішей Pain Management Multi-component Opiate Mixture-13 solution і Benzodiazepine Multi-component Mixture-8 solution. Ці дані свідчать про те, що зразок не був збагачений 7-гідроксімітрагініном, також не було виявлено ознак фальсифікації опіоїдами або звичайними бензодіазепінами в зразку.

Обговорення

Наскільки нам відомо, це перший звіт про випадок, метою якого є висвітлення використання кратому для полегшення симптомів, пов’язаних з інфекцією COVID-19, і болю. Наші результати показують, що короткострокове застосування кратому здатне полегшити симптоми інфекції COVID-19, в першу чергу біль, і не викликає ніяких фізичних і психологічних симптомів відміни при припиненні прийому кратому після короткострокового застосування.

Кратом – це вічнозелена рослина, що росте в Південно-Східній Азії. Історично кратом є широко використовуваним народним засобом або традиційною медициною. Популярність кратома зросла десять років тому в Європі і США, коли він став використовуватися в основному завдяки своїм унікальним лікарським властивостям для самостійного лікування болю, інфекцій, опіоїдної залежності та синдрому відміни.

Антиноцицептивна дія залежить від фармакології мітрагініну: ця сполука діє як частковий агоніст опіоїдних рецепторів мю, а також як агоніст інших рецепторів (серотонінових, аденозин-2а, дофамін-2, постсинаптических альфа-2 адренергічних). Антиноцицептивні ефекти мітрагініну були вивчені на тваринних моделях, а дані про людей, отримані в основному в ході опитувань або ретроспективних досліджень споживачів, ясно показують, що кратом використовується для полегшення болю і поліпшення настрою. Точна залежність між дозою та реакцією все ще невідома, але середнє щоденне споживання 76,3-114,8 мг мітрагініну (еквівалентно 3,5 склянкам чаю / соку кратому)виходить добре переноситься користувачами в традиційних умовах.

COVID-19 є глобальною надзвичайною ситуацією, і більшість клінічних випробувань і досліджень присвячено пошуку ефективних методів лікування проти вірусу і наслідків інфекції. Однак, як і багато інших вірусних та бактеріальних інфекцій, інфекція COVID-19 також пов’язана з болем, ломотою, нездужанням і зазвичай негативно впливає на якість життя пацієнтів. Сучасне лікування цих симптомів засноване в основному на парацетамолі та/або НПЗП. Однак ці препарати не завжди ефективні, а іноді їх слід уникати. Тому необхідно розглянути альтернативні і більш ефективні методи лікування, які можуть забезпечити негайне позбавлення від інфекції COVID-19.

Наскільки нам відомо, це перше повідомлення про випадок, мета якого – вказати на потенційну користь використання кратома для пом’якшення симптомів, пов’язаних з COVID-19, а також болю. Попередні звіти про випадки в основному повідомляли про негативні наслідки вживання кратома, які були пов’язані з такими несприятливими явищами, як синдром залежності /скасування, печінкова токсичність, судоми і смертельні випадки. Більшість зареєстрованих випадків пов’язані з іншими речовинами, що ставить під сумнів причинний внесок кратому в несприятливий результат. Однак вживання кратому в великих кількостях (більше 15 г на дозу) і з високою частотою (більше 3 разів на день протягом тривалого періоду часу) не рекомендується і може підвищити ризик розвитку побічних ефектів. Несприятливі ефекти рідко спостерігаються при вживанні чистих продуктів кратома або завареного трав’яного відвару в різних дозах і з різною частотою серед користувачів в традиційному середовищі. Хоча результати численних досліджень продовжують підтверджувати терапевтичний потенціал кратома, головним чином, для полегшення болю, на даний момент не існує переконливих наукових доказів його користі. Необхідні додаткові контрольовані клінічні дослідження для визначення фармакологічних властивостей, безпечних доз кратому і його ефективності в порівнянні з існуючими стандартними методами лікування для зняття болю.

Ми вважаємо, що існують багатообіцяючі можливості для майбутніх досліджень в цій області. Однак, необхідно провести серію клінічних випробувань для визначення безпечної дози і фармакології мітрагініну, моніторингу та виявлення потенційних побічних ефектів тривалого вживання кратому, і в кінцевому підсумку розглянути можливість проведення подвійного сліпого рандомізованого клінічного випробування для порівняння його ефективності з існуючими стандартними методами знеболення.

Заява про доступність даних

Вихідні дані, що підтверджують висновки даної статті, будуть надані авторами без зайвих застережень.

Заява про етику

Від людини (людей) було отримано письмову інформовану згоду на публікацію будь-яких потенційно ідентифікованих зображень або даних, включених в цю статтю.

Примітка автора

Ми підтверджуємо, що дана робота є оригінальною і не була опублікована де-небудь ще, а також не перебуває на розгляді для публікації де-небудь ще. Вона є результатом спільних зусиль Школи наук про життя і медицину – Університету Хартфордшира (Велика Британія), NHS-Camden and Islington Trust (Великобританія), Римського університету Sapienza University (Італія), Центру з дослідження ліків – Universiti Sains Malaysia (Малайзія), кафедри медичної хімії, фармацевтичного коледжу – університету Флориди (США), кафедри фармакології Середньозахідного університету (США) і кафедри фармацевтичних наук Середньозахідного університету (США). Дана публікація є результатом спільної діяльності та обміну співробітниками між співпрацюючими установами.

Конфлікт інтересів

Автори заявляють, що дослідження проводилося за відсутності будь-яких комерційних або фінансових відносин, які можуть бути витлумачені як потенційний конфлікт інтересів.

Post navigation