Потенційний вплив COVID-19 у застосуванні кратому (Mitragyna speciosa Korth) на даний момент

Поставки та застосування

Кратом (Mitragyna speciosa Korth., Rubiaceae) зростає і традиційно використовується в Південно-Східній Азії. В останні десятиліття число споживачів кратома за межами Південно-Східної Азії значно зросло, і його вживання стало популярним серед жителів Сполучених Штатів (США) та Європи.

У зв’язку з тим, що у великих дозах кратом впливає на нервову систему, схожу за своїми властивостями на опіоїдні, його вживання чітко регулюється в ряді країн світу, а управління контролю за препаратами та лікарськими засобами США і зовсім забороняє його імпорт. Проте за попередніми підрахунками, в США близько 10-15 мільйонів осіб вживають кратом як лікарський засіб для знеболення, при психічних розладах, для пом’якшення синдрому відміни при залежності від опіоїдів, а також для самостійного лікування опіоїдної залежності або інших розладів, пов’язаних з вживанням психотропних речовин.

Через проблему з глобальною пандемією COVID-19 дефіцит поставок кратома може стати непередбаченою проблемою для людей, які споживають кратом як лікарський засіб. Потенційно це може привести до того, що споживачі кратомо-містких продуктів, які використовували його для самостійного лікування розладів, пов’язаних з вживанням наркотиків, повернуться до згубної звички. Що збільшить ймовірність несприятливих наслідків, в тому числі можливість смерті від передозування.

Неправильне використання, проблеми з поставками, зростання кількості продажів фальсифікованих продуктів під виглядом кратома в мережі Інтернет або з-під прилавка можуть ще більше погіршити ситуацію. Хоча в даний час немає підтверджених ознак дефіциту кратома, дослідники та фармацевти повинні вже враховувати таку можливість та зберігати пильність щодо цієї ситуації.

Передмова

Кратом (Mitragyna speciosa Korth., Rubiaceae) – це дерево, що росте в Південно-Східній Азії. Воно володіє певними психотропними властивостями завдяки наявності індольних алкалоїдів. Було досліджено, що основний алкалоїд, мітрагінін, взаємодіє з μ-опіоїдними рецепторами як зміщений частковий агоніст, що викликає анальгезию (знеболення). Крім того, засоби, які містять кратом в своєму складі, можуть надавати стимулюючу та седативну дію в залежності від дози і штаму (різновиду рослини).

При тому стале споживання у високих дозах може викликати залежність та симптоми абстиненції, що відповідає розладу, пов’язаного з вживанням психотропних речовин. Більшість опитувань серед споживачів, численні спостереження і дослідження показують, що кратом широко використовується в західних країнах для лікування цілого ряду захворювань, включаючи самостійне лікування гострого і хронічного болю, ментальні розлади, такі як депресивні та тривожні стани. Кратом також пом’якшує симптоми абстиненції при лікуванні залежності від наркотиків, як заборонених, так і призначених у якості лікування, а особливо препаратів, які містять в своєму складі групу опіоїдних.

Серед споживачів полі наркотиків та тих, хто страждав від гострої наркотичної залежності, кратом також вживався як засіб для скорочення вживання та/або засіб, який сприяє запобіганню/утриманню від вживання небезпечних рецептурних опіоїдів та героїну. Про негативні наслідки вживання кратома повідомлялося в декількох випадках полінаркотичного впливу опадів, бензодіазепінів та ацетамінофену. Вони виявлялися головним чином, у вигляді судом, викликали структурно-функціональне порушення роботи печінки, а також розладом роботи шлунково-кишкового тракту.

Полінаркотичний вплив кратому збільшує коефіцієнт ймовірності виникнення більш серйозних побічних явищ, в тому числі можливу госпіталізацію, а також серйозні побочні наслідків, такі як ураження печінки, а інколи навіть і летальні випадки.

 Симптоми відміни кратома схожі з симптомами відміни опіоїдів, але набагато менше виражені: шлунково-кишкові розлади, м’язові і нервові болі, безсоння, пітливість, тремор, втома, а також психологічні розлади, що включають занепокоєння, дратівливість, спрагу, пригнічений стан та настрій і тривогу. Бупренорфін в комбінації з клонідином може виявитися клінічно ефективним засобом для лікування більшості цих симптомів, як показують дані досліджень. Хоча ці препарати мають власні несприятливі побічні ефекти.

Однак в традиційних умовах у тих, хто вживає кратом є свої методи пом’якшення симптомів його відміни. Широке поширення кратома і велика кількість достовірної інформації про його користь і терапевтичної цінності, викликають стурбованість серед людей, які його споживають регулярно. Виникає питання, чи може раптово знизитися доступності рослини, і як це позначиться на постійних споживачів кратома?

Різні інтернет-дослідження показали, що деякі споживачі кратома стурбовані можливістю рецидиву вживання речовини, які містять опіоїди та/або шукають альтернативні, іноді навіть сумнівні джерела продажу кратома, на той випадок, якщо продукція з кратома стане менш доступною. Це виправдане побоювання, оскільки кратом, який на даний час не позначається як харчова добавка, може бути підроблений недобросовісними продавцями, і згодом викликати у користувачів рецидив або тягу до вживання психотропних речовин, які містять групу опіоїдів та в результаті значно збільшать ризик передозування ними.

Дійсно, існують дані, які свідчать про те, що пандемія COVID-19 стала причиною збільшення числа смертей від передозування наркотиків. Скорочення доступу до звичного лікуванню, а також до груп взаємодопомоги, є головними факторами, що сприяють цьому. Хоча достеменно невідомо чи сприяло зменшення доступу до кратому до будь-яких негативних наслідків (в тому числі летальних випадків від передозування).

 

Можливість дефіциту кратома і зловживання ним під час пандемії COVID-19

В зв’язку з потенційною можливістю нестачі кратома через всесвітню пандемію COVID-19, доступність і дефіцит кратома становить значний інтерес серед споживачів. Зокрема, пов’язані з COVID-19 проблеми з доступом до кратому можуть збільшити ймовірність того, що користувачі звернуть увагу до більш доступних, але в той час і більш небезпечних засобів для самостійного лікування симптомів, для яких вони в основному і використовували кратом. Навіть ще до всесвітньої пандемії, відбувалися певні проблеми з поставками кратома, такі як затримки, відкладення, переноси відправки вантажу. Але частково тоді це було пов’язано із забороною на імпорт, впровадженим Управлінням по контролю за продуктами і ліками у лютому 2014 року. Це призвело до того, що компанії обмежили запаси, щоб уникнути конфіскації та штрафів.

Ще одна проблема, яка була викликана пандемією COVID-19 – це можливість того, що люди не вірно могли застосовувати кратом у спробі вберегти себе від захворювання або для самолікування різних симптомів, пов’язаних з COVID-19, незважаючи на відсутність наукового обґрунтування використання кратома в даних цілях.

Походження даних

Хоча отримана інформація є неофіційною, але все ж таки вдалося отримати певні відомості від виробників кратома в Малайзії та продавців у Сполучених Штатах (Арізона, Флорида та Іллінойс) і Європи. Споживачі кратома також надали інформацію про стан системи постачання з особистого досвіду споживання кратома.

Через швидкий розвиток характеру COVID-19, була вивчена інформація з неофіційних джерел та офіційні заяви продавців, для можливості скласти уявлення про ситуацію за період 3 місяців (з березня по травень 2020 року), щоб не проводити систематичних досліджень при постійно мінливій ситуації. Ми вважаємо, що ці дані допоможуть дослідникам визначити ключові аспекти, на яких необхідно зосередити увагу в наступному році.

Обговорення

Виробники та продавці кратома

Використовуючи загальнодоступні і особисті дані, ми звернули увагу на кілька важливих факторів, які вимагають вивчення. І в першу чергу це вимоги щодо самоізоляції та дотримання соціальної дистанції, виробники кратома в Малайзії мали проблеми з продажом свого врожаю. Крім того, спочатку жорсткі заходи пов’язані з контролем пересувань сприяли перебоям у постачанні кратома з плантацій до споживачів. В першу чергу це торкнулося тих, хто не має прямого доступу до кратому, а також для тих хто використовує кратом для самолікування від наркотичної залежності. Відбулись порушення в поставках на основних торгово-повітряних  маршрутах для деяких продуктів, які містять у своєму складі кратом. Проте на сьогоднішній день достеменно невідомо, якою мірою це вплинуло на глобальні поставки кратома. Продавці кратома в США і Європі, незважаючи на введені санкції та заборони на імпорт, в основному отримують свій кратом з Індонезії, країни яка є головним світовим експортером даного продукту. Більшість продавців все-таки не помітили змін в постачаннях кратома з грудня 2019 року. Однак вони висловили невпевненість в тому, чи може це змінитися і в майбутньому, якщо COVID-19 призведе до введення додаткових комерційних санкцій та обмежень.

Через невизначеність, пов’язаної з COVID-19, багато продавців збільшили свої запаси в останні місяці в цілях підготовки до можливих перебоїв, пов’язаних з пандемією. Дистриб’ютори, які отримують більшу частину свого кратома з Таїланду, змогли зберегти звичний рівень закупівель до лютого 2020 року. Але це призвело до накопичення запасів продукції через призупинення роботи магазинів у зв’язку з впровадженими карантинними заходами.

Наразі продавці чекають відновлення роботи магазині та повернення до звичайного обсягу продажів. Хоча продавці кратома помітили підвищений попит на продукти, які містять кратом серед покупців в останні місяці, вони не вважають, що це збільшення пов’язане з новими даними або появою нових форм використання кратома. Принаймні один продавець пов’язав підвищений попит на кратом з виходом фільму на Netflix “Лист віри” (випущений в 2018 році, але все ще доступний на сайті Netflix). Адже кілька нових клієнтів згадали про своє рішення спробувати даний продукт в результаті перегляду документального фільму, а не через проблеми, пов’язаних з COVID-19.

Споживачі кратома

З огляду на описані вище обставини, споживачі кратома в Малайзії зіткнулися з проблемою нерегулярних поставок кратома. Проблема ускладнилася, коли правоохоронні органи провели рейди по незаконним пунктам відправки кратомо-містких продуктів. Це ускладнило життя споживачам опіоїдів, а також людям, які страждають на розлад харчової поведінки та займалися самостійним лікуванням кратомо-місткими препаратами. Для них було особливо важливо отримувати регулярні поставки кратома.

Аналогічним чином, через COVID-19, некваліфікований персонал щодня втрачав свій дохід. Такі люди не могли собі дозволити кратом для самостійного лікування захворювань. Більшість споживачів кратомо-містких продуктів в Америці не мали труднощів з отриманням кратома зі звичних джерел після спалаху COVID-19 в їхньому населеному пункті. Проте споживачі усвідомлювали можливість виникнення дефіциту кратома, якщо пандемія продовжиться. Багато покупців побоювалися, що у них може не бути доступу до звичайних товарів аж до кінця року. Проте, на сьогоднішній день цей страх не привів до того, що користувачі активно запасаються кратомом. Ймовірно, через обмежені можливості (напр. люди не можуть дозволити собі запасатися кратомом, як іншими, менш дорогими товарами першої необхідності).

Лише деякі споживачі згадали про збільшення особистих запасів кратома під час COVID-19. Причини підвищення запасів були пов’язані в основному з підвищенням використання кратомо-містких продуктів. Так як кратом знижує стрес, полегшує симптоми нервових розладів (наприклад, тривогу і депресію). З огляду на обмежену кількість неофіційно опитаних споживачів кратома (n = 42), ці відомості не можна узагальнювати.

Викликає стурбованість і той факт, що деякі джерела відзначають збільшення кількості не наукових заяв, зроблених безвідповідальними продавцями щодо передбачуваних “анти короно-вірусних” властивостей кратома. Управління з контролю за продуктами і ліками направляє попередження таким недобросовісним продавцям. А організації, які виступають на підтримку використання кратома, засуджують дезінформацію в рекомендаційних повідомленнях для споживачів. Ступінь поширення цієї дезінформації невелика, залишається неясною, і розрізняється по країнах.

 

Передбачувані наслідки COVID-19 для доступності та використання кратома

Вивчення інформації в різних країнах дозволили отримати уявлення про те, як постачальники кратома, продавці і покупці сприймають COVID-19 та оцінюють вплив пандемії. Це і послужило відправною точкою для даного систематичного дослідження.

Згідно з опублікованими опитуваннями споживачів кратома, поширені причини для вживання кратомо-містких продуктів: самостійне лікування гострого і хронічного болю, психологічного дистресу, використання для послаблення залежності та/або симптомів абстиненції після вживання заборонених або рецептурних препаратів.

Незважаючи на те, що тривала пандемія створила невизначеність серед продавців та покупців, на сьогоднішній день це не вплинуло на фактичну доступність продукту в США. З огляду на потенційну важливість кратома як засобу-заміннику від опіоїдів та для самостійного лікування при розладах харчової поведінки і при лікуванні від наркотичної залежності, непередбачені перебої в поставках можуть призвести до зростання споживання наркотичних та психотропних речовин з подальшим збільшенням ризику передозування та летальних випадків.

Скорочення доступу до кратому може також негативно вплинути на добробут людей, які використовують його для негайного полегшення психологічного дистресу в період зростаючої соціально-економічної невизначеності і стресу.

Потенційні пов’язані з COVID-19 перебої та доступністю до кратома, можуть змусити звичайних користувачів спробувати нові, невивчені і навіть небезпечні для здоров’я синтетичні або рослинні психотропні речовини або заборонені наркотичні засоби для самолікування захворювань.

Якщо виникне зростання показників смертельних випадків / токсичних побічних явищ від вживання кратомо-містких продуктів, викликаних пандемією COVID-19, правоохоронні органи можуть використовувати цей аргумент як прецедент для законної тимчасової заборони використання даного продукту.

Виходячи з даних про імпорт та продажах кратома, за оцінками, налічується 10-15 мільйонів споживачів кратома в США. Зміни в кількості постійних користувачів може також призвести до непередбачених наслідків. У найближчі місяці важливо вивчати і відслідковувати поставки кратома і способи його придбання (наприклад, Інтернет та місцеві магазини). Інтернет, ймовірно, буде все частіше використовуватися для моніторингу продажів, відстеження реакції споживачів на COVID-19, вивчення питань, пов’язаних з поставками, і рекомендаціями до вживання кратомо-містких продуктів під час пандемії.

Також важливо підвищити обізнаність серед медичних працівників, на випадок якщо нинішні споживачі кратома будуть періодично стикатися з дефіцитом. У таких випадках споживачі кратомо-містких продуктів можуть потрапити в поле зору фахівців охорони здоров’я і, можливо забажають призначення лікарських засобів, при відсутності кратома (наприклад, анксіолитики, антидепресанти, анальгетики та опіоїдні агоністи).

Додатково необхідно надавати та розповсюджувати офіційну інформації для поліпшення нашого розуміння процесів, що відбуваються під час пандемії COVID-19. Чи вплине вона на споживачів кратома з точки зору отримання недоброякісної кратомо-місткої продукції. Потрібно пам’ятати і про інші важливі події, які можуть вплинути на поставки кратома, можливості використання та його терапевтичну популярність серед споживачів.

Заява про відкритість та достеменність даних

На дані, які були отримані в ході цього дослідження, розповсюджується положення та ліцензії/ обмеження:  «Дані знаходяться на захищеному хмарному диску, як частина великої бази даних». Для отримання доступу до повної версії дослідження необхідно надсилати запити на доступ до Олівера Грундманну на дану електронну скриньку: grundman@ufl.edu»

Вклад автора

Концепція статті була зібрана та розроблена завдяки серверу бази даних та відповідним експертам. Всі автори доопрацювали та затвердили дану статтю.

Post navigation